Школа для лідерів,
які прагнуть змін

Дізнайся першим

Останні новини KMBS в реальному часі

Останні події та новини з життя KMBS дізнавайтеся у розділі KMBS Live що знаходиться у верхньому правому куті екрану

Відкрити kmbs live
Світова Одіссея Ольги Хоменко
Головна
/
Новини
/
Світова Одіссея Ольги Хоменко
22.01.2022
Partnerships
Світова Одіссея Ольги Хоменко
В kmbs відбулася презентація наукової монографії «Далекосхідна одіссея Івана Світа» відомої японістки Ольги Хоменко.

«Далекосхідна одіссея Івана Світа» Ольги Хоменко — докторки філософії, кандидатки історичних наук, аdjunct professor kmbs  — розказує складну історію про українську діаспору на Далекому Сході. Українські переселенці на Зеленому Клині і в Маньджурії (а це до мільйона осіб) ладнали свою Україну, за якою сумували, за якою ностальгували, творили її такою, якої запам'ятали і якої прагнули. І все це в контексті російсько-японських війн, російської революції 1917-го року та двох світових воєн.  

 

Коли виникла «Одіссея» Гомера, то була унікальна розповідь про таку ж унікальну подорож: багаторівневий квест, нагородою в якому є повернення додому. Одіссеєм Ольги Хоменко став Іван СвітЙому не випало повернутися в Україну, нині додому повертається його робота і його історія. Подорож завершилася, розповідь про неї триває. Наче у вдалому каламбурі модератора презентації, журналіста і медіаексперта Андрія Куликова, триває Світова Одіссея.     

 

У колі сходознавців побутує легенда про втрачений рукопис Івана Світа: буцімто Світ написав понад тисячу сторінок, що мали б скласти тритомну «Історію українців в Азії». В архівах Української Вільної Академії Наук у Нью-Йорку зберігається друга, очевидно, частина цієї роботи, присвячена українській діаспорі на Далекому Сході. Цей текст розшифрувала, прокоментувала і повернула в обіг Ольга Хоменко. Питання, чи були ті тисяча сторінок «Історії» Івана Світа і де вони можуть зберігатися, залишається відкритим. 

 

Відомий історик Сергій Плохій (який приєднався до презентації онлайн) привітав із виходом книжки авторку та її читачів. Сергій Плохій наголосив: Україна в позитивному сенсі зациклена на представлені себе в світі, але ідеться переважно про Європу чи США, тоді як колосальна історія взаємин України та Азії залишається поза увагою істориків і політологів. Нині формується експертиза в цьому питанні, що стає способом подолати нашу провінційність: «Історія Івана Світа  це історія української присутності на Далекому Сході, що нині і нарешті стає надбанням суспільства, та є важливим етапом нашого самоусвідомлення».   

 

Іван Світ, журналіст, публіцист, історик, — розказала Ольга Хоменко належить до людей, яких у бізнес-просторі описують у категоріях адаптивного лідерства: «Уміти в складних ситуаціях діяти, не поступаючись власними інтересами і принципами» 

 

Іван Світ (його справжнє прізвище  Світланов) походить із священницької родини з Харківщини. Закінчив семінарію і навчався на фізматі Харківського університету. В тій обставини не дали його закінчити навчання і от в 1918 році Іван опиняється на Далекому Сході, звідки планував емігрувати в США. Перебування на Далекому Сході стало етапним щодо формування політичної ідентичності Світа. Тоді і там активно артикулювалися українські інтереси, конструювалася уявна Україна (за Бенедиктом Андерсоном) за межами «материкової» країни, такою була робота 4-ох Українців ДАлекого Сходу в Хабаровську 1918 року. Світ активно включився в процеси. З 1932 року  уже в Харбіні  видавав «Маньджурський вістник». Газета виходила українською, російською, англійською і мала японські заголовки/титули (японською Іван Світ володів).  

 

В окупованій японцями Маньчжурії існувала доктрина гармонійного співіснування п'яти націй, українці були частиною європейської частини цієї доктрини. «Фактично, зазначила авторка «Далекосхідної одіссеї Івана Світа», Світ був самопроголошеним українським консулом в Азії». Він допоміг більше як трьом сотням українців виїхати в Аргентину через Шанхай з 1945 по 1948 рік; хто тоді виїхав, тільки вони і вижили.  

 

Анкети врятованих Світом складають одне з джерел дослідження. В історії Івана Світа ідеться про порятунок однієї української громади. В розповіді Ольги Хоменко  про порятунок цієї громади від забуття. 

 

Василь Зоря  відомий журналіст-міжнародник, присутній на презентації  точно підсумував цікаву розмову про «Далекосхідну одіссею Івана Світа»«Коли б мене запитали, що є найбільшою проблемою для українців, то я б сказав: світогляд. Якщо людина володіє вузьким світоглядом, то вона не годна побудувати державу і націю. Більшість з нас переконані, що Україна знаходиться в центрі європейського всесвіту і всім до нам є діло  таке наше містечкове, провінційне бачення. Світ живе своїми проблемами, і ми є лише одна з його проблем. Розуміти своє місце в світі  це зробив Іван Світ і це робить Ольга Хоменко». 

1 / 7
«Далекосхідна одіссея Івана Світа». Презентація книги Ольги Хоменко / Модерує Андрій Куликов / kmbs
kmbs live
22.12.2024 в 16:30
Новий подкаст "Архітектори Систем: Роман Грищук" ...
20.11.2024 в 17:00
Новий подкаст: "Стратегічна гнучкість: як аналітичне мислення допомагає адаптуватись до мінливих умо ...
01.11.2024 в 18:30
Новий подкаст: "Організаційне здоров’я: кейс Сільпо" ...
22.10.2024 в 16:00
Новий подкаст: "Продажі: управління очікуваннями клієнта" ...
09.10.2024 в 18:00
Новий подкаст: "Інноваційні продукти: 6 питань для створення нових рішень" ...
04.10.2024 в 18:00
Новий подкаст: "Аналітика в бізнесі: типи, моделі, рішення" ...
05.09.2024 в 18:00
Новий подкаст: "Менеджмент: стилі управління" ...
19.08.2024 в 16:40
Новий подкаст: "Продажі: стратегічні зміни, кейс Balbek Bureau" ...